۰
   

کندوکاو در ماهیت معمایی ایران

تحلیل تحولات سیاسی اخیر ایران از دوم خرداد 1376 تا اول اسفند 1382، بررسی بنیان­های نظری این تحولات و تبین ناسازگاری طرح­های سکولاریست­ها درباره ایران، تلاشی است که در این اثر به آن پرداخته شده­است. هدف این است که معنا و مفهوم ماهیت معمایی و اعجاب­انگیز تحولات ایران روشن و دلایل نظری آن مشخص شود.

اصل این کتاب برای اولین بار به صورت سلسله مقالات بلافاصله پس از انتخابات مجلس هفتم در روزنامه کیهان به چاپ رسیده­است. با این حال این نوشتار عیناً با اصل چاپ شده یکی نیست، بلکه بسط تفصیلی آن بوده و به حدود دو برابر اصل بالغ گردیده­است. عنوان کلی نوشتار در متن روزنامه «ایران سرزمین عجایب» بود. این عنوان که در این کار به «کندوکاو در ماهیت معمایی ایران» بدل شده از جانب نویسنده نبوده­است. تعبیر «ایران سرزمین عجایب» در همان روزهای اولیه پس از انتخابات اول اسفند در متن یکی از خبرگزاری­های خارجی آمده­بود. مفسر این خبرگزاری نیز این تعبیر را خود ابداع نکرده­بود بلکه با اشاره به آن می­خواست بگوید که نتایج خارق عادت و غیرقابل انتظار این انتخابات نبایستی موجبات تعجب ما را برانگیزد؛ چون عادت ایرانیان از پیروزی انقلاب اسلامی به بعد، اعجاب آفرینی است.

از لحاظ روانی و سادگی متن سعی شده که از اصطلاحات مغلق در آن پرهیز شود و با توضیحاتی آن­ها را قابل فهم نمایند. اما با توجه به ماهیت نظری مطالب مورد بحث، برای فهم و درک مطالب این کتاب، باید آن را با صبر و حوصله مطالعه کرد. تحلیل­هایی که در ضمن متن از شرایط ایران ارائه شده؛ از جمله جذابیت­های این کتاب می­باشد.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.