۰
   

مبانی نظری قانون اساسی

مبانی نظری قانون­اساسی از یک پیشگفتار، دو سخنرانی، یک گفتگوی مطبوعاتی و دو ضمیمه تشکیل شده­است. سخنرانی اول در پاییز ، سخنرانی دوم و گفتگوی مطبوعاتی در تابستان 58 ایراد گردیده­اند. ضمیمه­ی اول خطبه­ی 207 نهج­البلاغه و ضمیمه­ی ­دوم متن مصوب 58 قانون­اساسی است. البته اصول اصلاح­شده­ی قانون اساسی در سال 68 در پاورقی­ها آمده­است.

شهید بهشتی به عنوان معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی در این سخنرانی­ها تفاوت­های خاص خود نسبت به سایر متفکران انقلاب را نمایان می­سازد. برای مثال می­توان از مجموعه­ی این سخنرانی­ها تفاوت آشکار بهشتی نسبت به مطهری در عرصه­ی نظریه­پردازیِ بنیادی را دریافت. مطهری به­واسطه­ی مطالعات طولانی خود در فلسفه­ی اسلامی و قدرت ذهنی بی­نظیر خود در این عرصه بی­همتا بود. شهید بهشتی اما توانایی فوق­العاده­ای در کاربردی­کردن اصول داشت. بهشتی نسبت به سایر روحانیت انقلابی درکی عمیق­تر از سازمان جوامع غربی و شرقی دارد. این خصیصه از به­روزبودن همیشگی و زندگی طولانی او در غرب ناشی می­شد. این ویژگی به همراه قدرت سازماندهیِ بالا، شخصیت منحصربه­فردی از وی ساخته­بود. ازاین­رو بهشتی اگرچه برای نظریه­پردازی ادامه­ راه انقلاب و نوسازی تمدن اسلامی گزینه­ای تمام ­عیار نیست ولی برای اداره­ عملی انقلاب گزینه­ای بی­همتاست. مدیریت متعهد و همراه با تخصصی که در وی سراغ داشتیم چیزی است که بعضاً از آن به عنوان پاشنه­ ­آشیل جمهوری­اسلامی یاد می­شود.

نکته­ی بسیار مهمی که در این سخنرانی­ها به­چشم می ­خورد تلقی بهشتی از نظام جمهوری­اسلامی –نظام امت و امامت- است. تأملی –ولو گذرا- در متن مکتوب این سخنرانی­ها باعث می­شود که تصویر بهتری از بی­بنیانی برخی جوسازی ها و سوء­استفاده هایی که در سالهای اخیر از این شخصیت گرانقدر انقلاب شده است، به دست آوریم.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :