۰
   

نقش ائمه¬علیهم¬السلام در احیای دین

بزرگترین نقش امامان شیعه حفظ دین از تحریف و دستبرد، و بیان حقایق دین برای امت اسلامی بوده­است. گرچه شالوده کتاب بر این مساله ریخته شده، اما مقدماتی که در آن طرح گردیده و نتایجی که از آن به­دست­آمده فراتر از این مساله است. در واقع کتاب حاضر حاوی روشی نو در سیره­نگاری تحلیلی، معرفی دقیق مکتب خلفا و مکتب اهل بیت، تبین برخی اصطلاحات اسلامی، تصحیح عقاید دینی در باب امام شناسی، شرح تاریخ تفکر اسلامی در قرون گذشته و بیان تحریف­ها و حدیث­سازی­ها و فضایل بافی­ها و عملکرد دشمنان نفاق­پیشه است.

آنچه بیش از هرچیز توجه خواننده را جلب می­کند، پژوهش، کاوش، تلاش، انصاف و همت بلند و ستودنی مولّف علامه است که به کتاب­های اصیل و مرجع، متون روایی، کلامی، تاریخی قدیم و جدید، حتی روزنامه­ها و مجلات منتشره اهل­سنت مراجعه نموده و نکته­ای را ناگفته ننهاده است.

اگر می­خواهید سنّی شوید! فقط قسمت­هایی از این کتاب را مطالعه کنید که عقاید اهل سنت را بیان کرده است. ولی اگر می­خواهید شیعه راستین بشوید، کل کتاب را مطالعه نمایید.

علامه سید­مرتضی عسکری دارای تألیفات فراوانی به زبان­های عربی و فارسی است. او افزون بر بررسی کتب شیعه با تکیه بر کتاب و سنت، احادیث و روایات اهل سنت و به قول علامه مکتب خلفا را نیز در آثار خود بررسی کرده­است به گونه­ای که این آثار مرجع و منبعی قابل اعتماد برای آنان به شمار می­رود و کوشش­های علامه برای مصون ماندن اسلام از تحریف، مورد تقدیر هر دو مکتب قرار گرفته­است.اکثر آثار علامه­عسکری در کشورهای عربی بخصوص در مصر منتشر شده و مورد استقبال اسلام­پژوهان قرار گرفته است. برخی از این آثار به انگلیسی، اردو، ایتالیایی روسی و ... هم برگردانده شده­است.نکته لطیف درخصوص سیره عملی آن بزرگوار اینکه، علامه­عسکری درطول حیات خود برای هیچ­کدام از آثارش حق­التألیف نمی­گرفت وبنای گرفتن هم نداشت.

از جمله مهم­ترین آثار علامه­عسکری عبارتند از:

  • نقش ائمه در احیاء دین در دو مجلد؛ این کتاب که تدوین درس­های شفاهی علامه­عسکری است، بهترین نوشتار فارسی ایشان و راهی جدید در تبیین مسئله امامت می­باشد. گفتنی است بخش­هایی از این کتاب نیز با نام «دورالائمه فی احیاءالدین» به زبان عربی ترجمه شده­است.
  • خمسون و مأه صحابی مختلق در سه جلد؛ کهترجمه فارسی این کتاب با نام یکصد و پنجاه صحابی ساختگی در سه جلد منتشر شده­است. شایان ذکر است کتاب ادیان آسمانی و مسئله تحریف نیز ترجمه­ای از این کتاب ارزشمند می­باشد.
  • عبدالله­بن سبا و اساطیر اُخری در دو جلد؛ این کتاب با نام عبدالله­بن سبا و دیگر افسانه­های تاریخی در سه جلد به فارسی ترجمه شده­است. کتاب حاضر به زبان­های انگلیسی، ترکی و اردو نیز ترجمه شده­است.
  • احادیث ام المؤمنین عائشه؛ ترجمه فارسی با نام نقش عایشه در تاریخ اسلام
  • القرآن الکریم و روایات المدرستین در سه جلد؛ این کتاب یکی از مهم­ترین کتاب­ها در زمینه تاریخ قرآن و علوم قرآنی است.
  • ولایه الامام علی فی الکتاب و السنه؛ ترجمه فارسی با عنوان ولایه علی(ع) در قرآن کریم و سنت پیامبر
  • عقائد الاسلام من القرآن­الکریم در دو جلد؛ ترجمه فارسی: عقاید اسلام در قرآن (سه جلد) این کتاب راهی نوین در تبیین عقاید اسلام است.
  • مصطلحات اسلامیه؛ در این رساله، اصطلاحات اساسی همانند اسلام، اله، رب و ... مورد بررسی قرار گرفته و روش نوینی در شناخت اسلام است.
  • سرگذشت حدیث
  • سقیفه

برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.