۰
   

یاران شیدای حسین¬بن¬علی علیه¬السلام

کتاب یاران شیدای حسین­بن­علی علیه­السلام، تالیف مرتضی آقاتهرانی، تلاشی است در بیان حالات و روحیات یاران امام حسین. در این کتاب از اسناد دست اول بهره گرفته شده­است و مباحث بیشتر به صورت تاریخی بیان شده و نام یاران امام حسین بر اساس زمان شهادتشان رتبه­بندی شده­است.

نویسنده به دلیل اینکه در نوشته­ها کمتر عبرت­آموزی دیده می­شود، در هر قسمت، بخشی را مزین به عبرتها کرده است؛ همچنین برای پرهیز از تکرار ملال­آور، گاه تلفیقی از چند خبر را در خبری آورده است اما هیچگاه خبری، بی­سند نیامده است تا برای اهل مطالعه امکان مراجعه به متن اصلی وجود داشته باشد.

کتاب از عبارات عربی خالی است مگر عباراتی که مهم بوده و یا انتسابی به معصومین علیهم­السلام داشته است؛ همچنین در ترجمه­ی عبارات عربی تلاش شده تا ترجمه­ها به متن نزدیک و گویا باشد؛ اعراب­گذاری­ها نیز در حد امکان انجام شده­است.

پیش از این کتاب، درباره یاران امام حسین در خلال مقاتل و تواریخ سخن گفته شده­است مانند کتاب ابصار­العین، فرسان­الهیجاء و مقتل­الحسین اما در این کتاب تلاش شده تا حد امکان تقدیم و تاخیر یاران بر حسب تقدیم و تاخیر شهادت گردآوری و به تحلیل جزیی و معرفی بیشتر یاران پرداخته شود تا در سرمشق­گیری تاثیر بیشتری داشته باشد.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :