۰
   

نقش¬آفرینان عصر تاریکی

کتاب نقش­آفرینان عصر تاریکی نوشته مرتضی صفارهرندی است که به جریان­شناسی گروه­ها از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی می­پردازد.

نویسنده به دنبال تکرار تاریخچه احزاب نیست بلکه در حد بضاعت خود، در پی بررسی بسترهای شکل­گیری گرایش­ها و دسته­بندی­های سیاسی در مقاطع تاریخی مختلف کشورمان است؛ همچنین نویسنده به دنبال یافتن قانونمندی­های جناح­بندی­ها در هر مقطع سیاسی و ارتباط آن با مقاطع قبل و بعد از آن است.

مطالب این کتاب در قالب سلسله مقالاتی در هفته­نامه صبح صادق به چاپ رسیده و نگارنده در تلاش است بزودی ادامه این بحث را که شامل بررسی جریان­های سیاسی ایران از بدو تاسیس نظام جمهوری اسلامی تا کنون می­شود در مجلدات دیگری پیگیری کند.

کتاب 5 فصل دارد؛ در فصل اول با عنوان "نوزاد بیمار" نویسنده به جریان روشنفکری و مشروطه پرداخته است؛ فصل دوم "دوران اندوخته" نام دارد که به بررسی شکل­گیری جبهه ملی و تحولات آن اختصاص دارد؛ فصل سوم با عنوان "نقطه عطف" به مقدمات مبارزات اسلامی و تفکرات امام­خمینی می­پردازد؛ فصل چهارم با عنوان "تجارت تلخ" به بررسی مسائل سال­های پایانی سلطنت پهلوی و مبارزات اسلامی می­پردازد و فصل پنجم که "انقلاب بی­بدیل" نام دارد به مبارزات اسلامی وجریانات منتهی به پیروزی انقلاب اختصاص دارد.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :