۱
   

نقش فدائیان اسلام در تاریخ معاصر ایران

«نقش فدائیان اسلام در تاریخ معاصر ایران»، اثر روح‌الله حسینیان و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامیست. اثری که به زعم نگارنده‌ آن سعی کرده با رویکردی واقع‌گرایانه نقش انکارناپذیر فدائیان در تاریخ پنجاه‌سال ابتدای سده‌ حاضر را مورد واکاوی قرار دهد. نقشی که مورخان مختلف چه تعمداً و چه سهواً یا از نقل آن سرباز زده‌اند و یا مخدوش منعکس کرده‌اند.

از نکات مثبت این اثر می­توان به رعایت اختصار در کلام و ذکر اسناد مورد اشاره‌ نویسنده در همان صفحات مرتبط با متن، درج تصاویر در انتهای کتاب و همچنین برقراری پیوند منطقی میان عقاید و عملکرد جریان­های مختلف سیاسی اشاره کرد.

حسینیان در این اثر به شیوه‌ای تلخیصی ظهور و افول فدائیان و اقدامات ایشان را روایت می­کند و همین ایجاز مانع از تصویرگری دقیق تشکیلات فدائیان برای مخاطب است. کتاب بیش از آنکه حول فدائیان باشد در مورد نواب نوشته شده و گویی بیوگرافی وی است. نقش نواب به عنوان رهبر و علمدار جریان فدائیان قابل انکار نیست اما صفحات بسیار محدود کتاب که در مورد واحدی و استاد خلیل و دیگر اعضای شاخص فدائیان نوشته شده نشان می­دهد دیگر اعضای این تشکل نقشی در تصویر ذهنی نگارنده از فدائیان ندارند. و تنها آنجایی از ایشان ذکر شده است که فعالیت شاخصی چون اعدام انقلابی انجام داده‌اند.

گذر مسامحه‌آمیز نگارنده از کنار اختلافات میان فدائیان و مرجعیت آن زمان آیت­الله بروجردی و مواضع امثال امام خمینی یا آیت‌الله طالقانی راجع به ایشان، همچنین تسامح در تصویرگری روابط دقیق فدائیان با آیت‌الله کاشانی، خواننده را در فضایی ابهام‌آلود رها می­کند.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :