۰
   

هفت موج اصلاحات

مقصود از این کتاب تنها طرح مسئله دولت و ملت در جامعه ایران و حل آن نیست، بلکه توجه به نظریه­ها و شیوه­های نظریه­پردازی و بازتاب­ها و پی­آمدهای آن­ها است.

طی این کتاب، هفت نظریه بررسی شده است که هریک از این نظریه­ها در مقطعی خاص از تاریخ ایران مطرح شده و آثار و کارکردهای اجتماعی ویژه­ای داشته­اند، پنج نظر از این هفت نظریه با آن که بخشی از ذهنیت نخبگان را تسخیر کرده و بخشی از فرهنگ جامعه را تصرف می­کند، ریشه در فرهنگ تاریخی جامعه ایران ندارد. این پنج نظریه در واقع تولید نظریه­پردازان داخلی نیست، بلکه نظریه­هایی است که در بخشی دیگر از جهان برای حل مسائل اجتماعی همان بخش تولید شده است. این پنج نظریه عبارتند از: سکولاریزاسیون، نظریه­پردازان رادیکال، رهبری کاریزماتیک، بسیج توده­ای و جامعه مدنی و نظریات پست­مدرن.دو نظریه دیگر ریشه در سپهر معرفتی جامعه تاریخی ایران دارد، که عبارتند از: نظریه عدالتخانه یا همان مشروطه و نظریه ولایت فقیه.

در هریک از فصل­های این کتاب یکی از نظرات به بحث گذارده می­شود و در بحث از هر نظریه، ساختار درونی نظریه، ریشه­های تاریخی و بستر تکوین و تولد آن، و همچنین آثار و پی­آمدهای نظریه در جامعه ایران، مورد توجه قرار می­گیرد.

این کتاب از نظر نوشتار دارای نثر ساده و قابل فهم برای عموم مردم می­باشد و اگر در کتاب اصطلاح تخصصی بکار رفته باشد، به صورت مکفی به توضیح آن پردخته شده­است.

خواندن این کتاب به همه کسانی که مایلند سیر نظریه­پردازی معاصر در صد ساله اخیر کشور ایران را بدانند، توصیه می­شود.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :