۰
   

ولایت و دیانت

ظهور انقلاب اسلامی در سه دهه­ی اخیر، اندیشه­ی سیاسی اسلام را کانون توجه اندیشمندان داخلی و خارجی گردانده و سؤالات فراوانی را متوجه علومی چون فقه و کلام اسلامی کرده است و پاسخ به این پرسشها، تلاش روزافزون عالمان این عرصه­ها را می­طلبد.

کتاب «ولایت و دیانت»، با چنین دغدغه­ای شکل گرفته و تلاش کرده پس از تبیین مفاهیمی چون دین نفس­الامری، دین مرسَل، و ثبات دین و تغییر دنیا، وارد بحث اندیشه­ی سیاسی اسلام شود.

این کتاب، در دو بخش کلی، سامان یافته است؛ در بخش نخست آن، به اساسی­ترین پرسشهای کلامی در باب حکومت دینی به­طور عام و حکومت اسلامی به­صورت خاص، پاسخ داده شده است. در بخش دوم نیز پیشینه­ی تاریخی و ادله­ی ولایت فقیه بیان شده و حدود اختیارات رهبر اسلامی و نسبت بین ولایت و نهادهای سیاسی، آزادی و جامعه­ی مدنی مورد بررسی قرار گرفته است.  

ویژگی این کتاب، کوشش برای پاسخ­دادن به اساسی­ترین پرسشها با زبانی گویا و غیرتخصصی است که فهم آن را برای عموم مخاطبان، ممکن می­کند و در عین حال، برای پژوهشگرانی که با زبان علمی حوزه و ادبیات تخصصی فقهی آشنایی ندارند، راهگشاست.

از فرازهای خواندنی کتاب، تحقیق درباره­ی پیشینه­ی تاریخی بحث ولایت فقیه و ذکر شواهد فراوان از آثار فقهای متقدم و متأخر می­باشد.

 

 


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :