۰
   

مناسبات دین و فلسفه در جهان اسلام

یکی از مهمترین مباحثی که امکان و تحقق اسلامیت فلسفه را ثابت می­کند تبیین و تحلیل مناسبات دین و فلسفه در جهان اسلام است که کتاب مناسبات دین و فلسفه در جهان اسلام تالیف رضا اکبریان در هفت بخش با عناوین معرفی پیشگامان فلسفه، پیدایش حکمت مشایی در جهان اسلام؛ فلسفه در غرب اسلامی، پیدایش حکمت اشراقی و عرفان نظری، توسعه و تعامل مکتبهای مختلف فکری- فلسفی، ملاصدرا و حکمت متعالیه و علامه طباطبایی و فلسفه الهی بدان پرداخته است.

هدف از انتشار این اثر معرفی مناسبات دین و فلسفه در تاریخ حکمت اسلامی بوده است تا بر آنانی که دینی بودن فلسفه اسلامی را مفهومی پارادوکسیکال معرفی می­کنند اثبات کند که نه­تنها ترابط دین و فلسفه در تاریخ اسلامی امکانپذیر بوده بلکه تحقق نیز یافته است.

نویسنده ابتدا تفکر فلسفی مسلمانان را در حین ولادت آن و در همان محلی که آیین اسلام با سنت یونانی پیوند خورده مورد بررسی قرار داده است و سپس به بررسی شواهد تاریخی دیگر در مراحل مختلف رشد فلسفه اسلامی می­پردازد.

نحوه استدلال در این کتاب روش تاریخی است؛ نویسنده همچنین ارتباط فلسفه اسلامی را با وحی اسلامی مشخص ساخته و ارتباط آن با مباحث کلامی و عرفانی که ریشه در وحی قرآنی دارند را خاطر نشان می کند.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :