۰
   

پژوهشی درباره جزیره خضرا

از داستان­هایی که تحت تاثیر حوادث زمان خود، پدید آمده و پس از مقداری تحریف، تطبیقی بی­جا درباره آن صورت گرفته، و در برخی کتب روایی شیعه نفوذ کرده، داستانی است به نام «جزیره خضرا».

از آن­جا که در دو دهه گذشته با قلم فرسایی برخی افراد بی­اطلاع از تاریخ، این داستان منتشر شده و به علاوه، در تکلفی ناشیانه، آن را به بر مثلث برمودا تطبیق کرده­اند، لازم است درباره این واقعه، کنکاش بیشتری صورت گیرد.

کتاب «پژوهشی درباره جزیره خضرا» اثر مجتبی کلباسی کتابی است که به بررسی دو داستان معروف درباره جزیره خضرا پرداخته و هر دو را از لحاظ سندی و متنی تحلیل نموده است و با بررسی­های تاریخی زمان وقوع داستان­ها، نشان داده که هر دو داستان از نظر سند غیر قابل اعتنا و دارای اشکالات و تناقضات بسیاری است واحتمالاً این داستان­ها، بازتاب حوادث زمان نقل آن­هاست و با آنچه در عرصه تاریخ و جغرافیای آن زمان می­گذشته، مرتبط است.

مؤلف، در قسمت دیگر کتاب، تحقیقی در مورد مثلث برمودا در قاره آمریکا ارائه نموده و نشان داده است افسانه­هایی که در مورد این منطقه وجود دارد، داستان­هایی است که با اغراض سیاسی ساخته شده­اند و تطبیق داستان جزیره خضرا با افسانه­های برمودا، تکلّفی ناشیانه بیش نیست.

 


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :