۰
   

در انتظار ققنوس

در سال 1997 میلادی، «احمد الکاتب» نویسنده­­ی عرب، کتابی با عنوان «تطوّر الفکر السیاسی الشیعی من الشوری الی ولایةالفقیه» در لندن منتشر ساخت. وی در این کتاب، می­کوشد دکترین ولایت فقیه را از منشور اعتقادی شیعه حذف کند. وی بدین منظور، به تخریب پایه­های کلامی ولایت فقیه، یعنی مسئله امامت می­پردازد و سعی می­کند دو ادعا در این زمینه طرح کند؛ یکی اینکه انتخاب امام در تشیع، تنصیصی نبوده و از طریق شورا انجام می­شده است و عقیده کنونی شیعه، تحریف است. و دوم اینکه حجت بن الحسن علیه­السلام، وجود تاریخی ندارد و چنین شخصی متولد نشده است.

«در انتظار ققنوس»، در واقع، پاسخی علمی و مستدل به ادعای دوم «الکاتب» است که نوشته محقق ارجمند، «سید ثامر هاشم العمیدی» می­باشد.

مجموعه مطالب کتاب، در دو محور موعودشناسی (شناخت امام زمان) و مهدی­باوری (اعتقاد و ایمان به امام زمان) طرح شده و حاوی تحقیقات گسترده و مطالب متنوعی است که خواندن آن برای اهل تحقیق، بسیار مغتنم خواهد بود.

اصل این کتاب، به زبان عربی و به نام «المهدی المنتظر فی الفکر الاسلامی» می­باشد و در کشورهای سوریه و یمن نیز به چاپ رسیده است و در ایران، حائز عنوان «کتاب رتبه­ی اول دهه­ی هفتاد در حوزه فرهنگ مهدویت» گردیده است.

 


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :