۲
   

اخلاق در قرآن (جلد2و3: فروع مسائل اخلاقی)

یکی از مهمترین محورهای معارف قرآنی، مباحث اخلاقى قرآن است و همواره از سوى مفسّران بزرگ و عالمان اسلامى مورد توجه قرار گرفته است. ولى تاکنون کمتر كتابى به عنوان «اخلاق در قرآن» به سبك تفسير موضوعى، مسائل اخلاقی قرآن را به بررسی نشسته است.

این کتاب که شامل جلد دوم و سوم مجموعه­ای سه جلدی است، به سراغ تك­تك «فضايل» و «رذايل» اخلاقى رفته و آثار و نشانه‏ها، نتايج و عواقب خوب و بد هريك، عوامل شكل‏گيرى و طرق مبارزه با رذايل اخلاقى و كسب فضايل را در پرتو رهنمودهاى وحى مورد بررسى قرار داده است.

این دو جلد، مجموعاً در قالب 37 فصل، تنظیم شده و ذیل هر موضوع، پس از ذکر مجموع آیات مرتبط با هر موضوع، به تفسیر تک­تک این آیات پرداخته و آنگاه، از ریشه­ها و زمینه­ها، آثار و روش مبارزه با هریک سخن گفته است.

حسد، غرور، تعصب، لجاجت، خودباختگى، حرص، غفلت، بخل، آرزوهاى دور و دراز، عجله، جاه­طلبى، شهوت، كفران نعمت، پيمان‏شكنى، سخن‏چينى، سوء ظن، حسن ظن، خيرخواهى شجاعت، سخاوت، قناعت، شكيبايى، سپاسگزارى، عفت، حسن خلق، امانت، صدق از عناوین مورد بحث در این کتاب می­باشند.

جلد اول این مجموعه با عنوان «اصول مسائل اخلاقی»، كلّیاتی از علم اخلاق و طرق مختلف تهذيب نفس، مكتبها، آمادگی­های لازم برای پرورش اخلاقی و گامهای عملی در این جهت را مورد بررسى قرار داده است.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.