۰
   

کاوشی نو در اخلاق اسلامی

در برخی کتب اخلاقی، مباحث نظری و فلسفی چنان غالب می­آیند که جنبه­های دیگری که دارای اثر عملی در تهذیب اخلاق هستند، به فراموشی سپرده می­شوند؛ در برخی کتب دیگر نیز قضیه برعکس است. اما در کتاب «کاوشی نو در اخلاق اسلامی»، این جوانب، دوش­به­دوش هم مورد توجه هستند و جنبه­های نظری و عملی مورد بحث قرار گرفته­اند.

دیگر ویژگی این کتاب، پرداختن به هر سه قسم حکمت عملی یعنی تهذیب اخلاق، اداره خانواده و کشورداری می­باشد که البته بخش عمده­ی این مباحث به مجلدات بعدی این کتاب موکول شده است.

کتاب حاضر، شامل دو بخش کلی می­باشد. بخش اول کتاب، به مقدمات و کلیات علم اخلاق می­پردازد و بخش دوم، وارد بحث حکمت عملی می­شود و مباحثی را در تهذیب اخلاق، مطرح می­نماید.

بخش اول، 5 فصل دارد؛ فصل اول و دوم، به تعریف علم اخلاق و موضوع آن اختصاص دارد و فصل سوم، از فوائد چهرگانه­ی علم اخلاق سخن می­گوید و در فصل چهارم، بحث به دلایل ضرورت پاک­سازی نفس می­رسد. فصل پنجم نیز شش راه تزکیه و پاک­کردن نفس از پلشتی­ها را تشریح می­کند.

بخش دوم نیز به تبیین 10 عنوان از فضائل و رذائل اخلاقی که سرچشمه­ی اخلاقیات و اعمال پسندیده و ناپسند هستند، می­پردازد.

پیشنهاد می­شود با توجه به تبحر حضرت آیت­الله مظاهری در مباحث اخلاقی و نگاه ژرف ایشان در علم اخلاق، مطالعه­ی این کتاب را از دست ندهید.


برای مشاهده ی خلاصه ی تفصیلی کتاب وارد شوید.

 
 
 

درباره نویسنده :
کتابهای دیگر از نویسنده :